Muharrem Mutlu: 1881 Öğrenciye Burs, 1923 Öğrenciye Proje Desteği

AB Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İBB Başkan Adayı Muharrem Mutlu, Merkez İstanbul Projesi kapsamında İstanbul’u dünyanın en derli toplu metropolü haline getirmeyi “taahhüt” ediyor.

2024 yerel seçimleri, 2019’dan farklı olarak İstanbul için çok adaylı bir atmosferde geçiyor. Bu adaylardan biri de Adalet Birlik Partisi (AB Parti) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkan Adayı Muharrem Mutlu… Muharrem Mutlu, 1973 yılında İstanbul’da doğmuş, Sivas Zara kökenli bir ailenin çocuğu. AB Parti Adayı Mutlu, vaat yerine taahhüt demesiyle ve “taahhütlerini yerine getiremezse istifa edeceği” söylemiyle de dikkat çekiyor.

AB Parti Adayı Muharrem Mutlu, seçim çalışmalarına 1 Mart itibariyle başladı. Mutlu, 1 Mart’tan önceki süre zarfında tüm projelerinin fizibilitesini çıkardığını söylüyor. En öne çıkan projesi Merkez İstanbul Projesi. Mutlu, bu projeyle “İstanbul’u dünyanın en derli toplu metropolü haline getireceğiz” diyor.

 

‘İstanbul’un Çeperindeki Arazilerde Tarım Yapacağız’

Mutlu’nun bir diğer “taahhüdü” ise İBB bünyesinde iki yeni eğitim kurumu ve şirket kurmak… Şirketler İstanbul Tarım AŞ ve Geri Dönüştür AŞ, okullarsa Tarım Okulu ve yazılım, kodlama ve yapay zekâ alanlarını kapsayan Bilişim Okulu.

Tüm bu hedefleri 5 yılda gerçekleştireceklerini söyleyen Mutlu, Merkez İstanbul Projesi’nin fiziki altyapısını 5 yıl içinde tamamlayacaklarını belirtiyor. İstanbul Tarım AŞ sayesinde İstanbul’un çeperindeki ekip biçilemeyen arazileri ekeceklerini söyleyen Mutlu, kooperatifleşme yoluyla yeterince yararlanılamayan bu arazileri ölçek ekonomisine dahil edeceklerini söylüyor. Bu şirket vasıtasıyla çiftçiye ihtiyaç duydukları tarım aletlerini vereceklerini, “kullan iade et” sistemini getireceklerini belirtiyor.

 

1881 Öğrenciye Burs, 1923 Öğrenciye Proje Desteği

Bilişim Okulu’nu Sanayi Devrimi’ni, endüstrileşmenin ilk üç dalgasını kaçıran Türkiye’nin endüstri 4.0 ve endüstri 5.0’ı kaçırmaması için kuracaklarını belirten Mutlu; her yıl 1881 öğrenciye burs vereceğiz, 1923 öğrencinin de yapay zekâ alanındaki projesini destekleyeceğiz diyor.

Mutlu, “bu kadar parayı nereden bulacaksınız” sorusuna İstanbul’un bütçesinin 130 ülkeden büyük olduğu ve meselenin planlama ve öncelik meselesi olduğunu söyleyerek yanıt veriyor. Mesela tüm öğrencilere ücretsiz yemek verileceğini, bunun da Geriş Dönüştür AŞ sayesinde mümkün olacağını söylüyor. Her sokağa geri dönüşüm kumbarası kurulacağını, onlardan elde edilecek gelirlerin üçte ikisinin de Milli Eğitim’e tahsis edileceğini belirtiyor.

Şu an İstanbul’un en acil sorunlarından birinin ulaşım sorunu olduğunu söyleyen Mutlu, kentin ihtiyacı olan raylı sistem bin 200 km iken şu an 340 km uzunluğunda raylı sisteme sahip olduğunu söylüyor.

 

‘İBB’de Asgari Ücret 2 Katı Olacak’

İBB yönetiminin, doğru yöntemlerle düzensiz göçmenler sorununa dahi çözüm üretebileceğini söyleyen Mutlu, İBB’nin konut sahiplerine yaptırımda bulunabileceğine işaret ediyor.

Asgari ücretin AKP döneminde açlık sınırı bandına eşitlendiğine dikkat çeken Mutlu, İBB bünyesinde uygulanacak asgari ücretin ulusal asgari ücretin 2 katı olacağını söylüyor.

Mutlu, Adalet Birlik Partisi’nin iktidara geldiğinde gençlere her yıl verilecek 4 bin lira kültür çeki, dünyayı vizesiz gezebilmeleri için 18 yaş üzeri tüm gençlere pasaport, 16 yaş üzeri gençlere Anadolu’yu gezebilme iddiasında da bulunuyor. Mutlu’nun bir diğer vaadiyse milli bayramların şimdiki sönük halden çıkarılarak daha büyük bir coşkuyla kutlanması.

 

İlk İşi, Katar Caddesi’ni Mustafa Kemal Atatürk Caddesi Yapmak Olacak

Başkan olunca yapacağı ilk iki şeyin hep sorulduğunu söyleyen Mutlu, ilk önceliğinin öğrencilerin yemeği ve Katar Caddesi’nin adını Mustafa Kemal Atatürk Caddesi olarak değiştirmek olduğunu söylüyor.

Merkez İstanbul Projesi’yle hedefledikleri dönüşümün temelinde gençlerin ve çocukların olduğunu söyleyen Mutlu, İstanbul’da internetin tüm kentlilere ücretsiz olacağını, kent genelinde 7/24 kesintisiz ulaşım sağlanacağını, İstanbul’da tüm restoran ve eğlence merkezlerinde vegan restoran bulunacağını “taahhüt” ediyor. Mutlu, ayrıca İstanbul’un mevcut 150 köyüne ücretsiz internet odası ve üç boyutlu yazıcı imkânı sağlayacaklarını söylüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x