Gerçekten İşe Yarayan Ayak Tırnağı Mantarı İçin Ev Çareleri

Karbonat

Örneğin kabartma tozu, mantarın büyümesini ve yayılmasını teşvik eden nemi emme yeteneğinden dolayı etkili olabilir. Sodyum bikarbonatı suyla karıştırarak bir macun hazırlayın ve etkilenen bölgeye 15-20 dakika uygulayın ve ardından ayaklarınızı iyice durulayın.

Sarımsak

Güçlü antimikrobiyal özellikleriyle bilinen sarımsak, antifungal bir madde olan allisin içerir. Etkilenen ayak tırnaklarına her gün yaklaşık 30 dakika boyunca ezilmiş karanfil uygulamak mantarın büyümesini durdurabilir. Ancak unutmayın bu yöntem ilk başta hafif bir yanma hissine neden olabilir.

Siyah çay

Ayak tırnağı mantarına karşı rahatlatıcı etkisi olan başka bir ilaç. Ayaktaki gözenekleri kapatabilen ve böylece enfeksiyonun yayılmasını sınırlayabilen tanik asit içerir. Ayaklarınızı beş ila altı poşetten oluşan soğutulmuş siyah çay solüsyonuna batırmak rahatlama sağlayabilir.

Elma sirkesi

Elma sirkesini suyla karıştırıp ayaklarınızı ıslatmanız gerekir. Özünde bulunan asetik asit enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Ayaklarınızda hoş olmayan bir koku hissederseniz, solüsyona birkaç damla esansiyel yağ ekleyin. Etkilenen uzuvun günde yaklaşık 20 dakika suda bekletilmesi olumlu sonuçlar doğurabilir.

Çay ağacı yağı

Yaygın olarak antifungal ve antiseptik özellikleriyle bilinen çay ağacı yağı, ayak tırnağı mantarını tedavi eden çalışmalarda ümit verici sonuçlar vermiştir. 1999’da yapılan bir deney, çay ağacı yağı içeren tıbbi kremi düzenli olarak kullanan katılımcıların mantar enfeksiyonlarından gözle görülür şekilde kurtulduğunu ve nüksetmeyi unuttuğunu gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x